Linux

Bez tajemnic

Za i przeciw

Na pewno to co przemawia za zainstalowaniem systemu operacyjnego Linux to oczywiście jest darmowy dostęp. Nie trzeba płacić dużo pieniędzy żeby można było na spokojnie korzystać ze wszystkich opcji jakie system oferuje. W dzisiejszych czasach nastawionych na zysk i wyzysk jest to bardzo duże zaskoczenie. Może na początku ten system nie będzie nam odpowiadał, bo będzie całkowicie inny niż Windows ale skoro to Windowsa jest wszyscy przyzwyczaili to do Linuksa też będzie taka opcja. Kolejny plus to oczywiście praktycznie zerowe zagrożenia ze strony wirusów, których mamy w Internecie miliony. Ten system jest na nie odporny i dlatego stosowany jest przez prawie wszystkie super szybkie komputery na świecie. Jeśli chodzi o minusy to na pewno obsługa jest minusem dla osób, które nauczone są iść na łatwiznę. W przypadku Linuksa trzeba będzie włączyć myślenie, bo inaczej nic się w tym programie nie zadziała. Kolejny minus to programy i sterowniki, których nie ma zbyt wiele. Jeśli ktoś jest nastawiony na granie to oczywiście będzie miał problem z Linuksem i wybierze jego konkurencje. Każdy system ma swoje plusy i minusy, ale najlepiej jest się o tym przekonać w momencie, kiedy go uruchomimy na swoim komputerze.

Dawny Linux

Pierwsze wydanie Linuksa nie wyglądało tak dobrze jak te dzisiejsze. Właściwie kiedy wychodził pierwszy program, a był to rok 1991 to ludzie zastanawiali się zapewne do czego może on posłużyć. Wtedy raczej był znany na serwerach niż na zwykłych komputerach, które dzisiaj mamy w domu. Od tego czasu, a minęło już kilkanaście lat system Linux przeszedł bardzo długa drogę. To bardzo dobrze, że wreszcie wyrasta jakaś konkurencja dla systemu Windows, który niestety ma bardzo dużo wad. Nie może być tak, że płacimy bardzo dużo za system Windows i dostajemy coś co tak naprawdę wymaga stu poprawek żeby stabilnie działało. Takie rzeczy się nie zdarzają, a raczej nie powinny się zdarzać. To dlatego mimo tego ze Linux ma opinie bardzo trudnego systemu nadal tyle ludzi z niego korzysta. Mało tego starają się za wszelką cenę zrobić wszystko żeby im się udało pojąć jak najlepiej korzystać z Linuksa. Kto jeszcze nigdy nie próbował jak działa Linux to powinien nadrobić stracony czas. Na pewno na początku będzie wielkie zaskoczenie, ale z biegiem czasu o ile mu tyle poświecimy dowiemy się co i jak trzeba obsługiwać. Linux, który jest dzisiaj to całkowicie inna epoka, która na spokojnie może konkurować z Windowsem.

Dla początkujących

Jaka wersja będzie najlepsza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z Linuksem? Na pewno będzie bardzo dobrym rozwiązaniem zainstalowanie jednej z trzech wersji tego systemu Ubuntu, Mandriva i Suse. Spora część osób, które dopiero zaczynają instaluje dwa pierwsze z tym, że ten pierwszy pojawia się zdecydowanie najczęściej. Dlaczego akurat te wersje są tak popularne i czym różnią się od innych?  Przede wszystkim dlatego że ma na zainstalowane na komputerach bardzo dużo osób. To oczywiście przekłada się na wszelaką pomoc jakiej na pewno będziemy potrzebowali. Akurat te wersje Linuksa występują w wersjach z językiem polskim, a zatem jest to ich wieli atut. Nie ma się co wysilać w korzystanie z Linuksa jeśli jest on w innym języku niż nasz ojczysty. To zdecydowanie bardziej utrudni nam korzystanie z jego wszystkich funkcji. Wsparcie techniczne osób, które już od lat korzystają z takiego Linuksa to bardzo dobry pomysł. Zadawać można wiele pytań na forum związanym z Linuksem, a trzeba przyznać, że jest ich bardzo dużo. Osób, które są zainteresowane Linuksem jest bardzo dużo i bardzo dobrze, że wreszcie wyrasta konkurencja dla Windowsa, który jakby nie patrzeć ma wiele wad, a do tego kosztuje dużo pieniędzy.

Linux jest najlepszy

Czy naprawdę Linux jest taki dobry jak wszyscy mówią? Czy te pozytywne opinie są dodawane przez osoby które dopiero zaczynają i nie znają się dobrze na informatyce czy przez te osoby dla których informatyka nie jest niczym obcym?  Tutaj może być różnie bo na pewno nie można powiedzieć że Linux ma same wady jak i ma same zalety. Nie ma czegoś takiego co miałoby jedne z wymienionych. Na pewno Linux ma wiele zalet które trzeba sprawdzić samemu żeby się przekonać że one w ogóle istnieją. Jak nie wiemy gdzie szukać odpowiedniego systemu, a tutaj trzeba nadmienić że jest ich kilka to trzeba się poradzić kogoś kto się na tym zna. Na całe szczęście jest bardzo dużo różnych strony internetowych które opisują dokładnie jak wybierać dany system i dla kogo jest on przeznaczony. Na pewno Linux jest o wiele lepszy od Windowsa bo zawiera mniej błędów. Niestety Windows musi mieć setki poprawek i czasami człowiek się zastanawia po co taki system jest wypuszczany na rynek skoro zawiera tak dużo błędów i nie nadaje się do użytkowania na naszych komputerach. Jedyne co ma dopracowane to wysoką cenę na którą wiele osób nie może sobie pozwolić. Linux nie ma takich problemów bo jest dostępny za darmo.

Archiwa

Październik 2016
P W Ś C P S N
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31